NB! Konto number ja ettevõtte nimi on muutunud!

Mittesoovitavad toiduained soolepõletiku korral (09.06.2010)

Mittesoovitavad toiduained soolepõletiku korral (09.06.2010)

Kas oleks võimalik kusagilt teada saada nende toiduainete loetelu, mida on keelatud süüa kroonilise soolestikupõletiku korral raskel haigel?
Vastus: Teie kirjast on raske aru saada, millise soolestikuhaigusega täpselt tegemist on. Põletikulise soolehaigusena käsitletakse sageli koos Crohni tõbe ja haavandilist koliiti. Põletikulise soolehaiguse täpsed põhjused on teadmata. Arvatakse, et tekkes on olulised pärilik eelsoodumus, teatud keskkonnamõjurid, muutused soole mikroflooras ja häired immuunsüsteemis. Ravi on sümptomaatiline ning selle eesmärk on vältida valu, suruda maha põletik, tagada soolestiku normaalne töö ning hoida ära haigusest põhjustatud probleemid. Eelkõige on ravi medikamentoosne.
Kindlasti on abiks ka dieedi järgimine. Kõhulahtisuse korral tuleks vältida toiduaineid, millel on lahtistav toime (toored puuviljad ja kontsentreeritud puuviljamahlad), ning hoiduda paari tunni jooksul tahke toidu söömisest. Kõhulahtisuse puhul tuleb anda soolele puhkust, juues palju vedelikke, nagu vett, mahla, teed, puljongit. Väga oluline on juua sageli, et vältida dehüdratsiooni kujunemist. Kui kõhulahtisus möödub paari tunni jooksul, siis tuleks süüa sageli ja väikestes kogustes mahedaid toite. Tavalisele toidule võib järk-järgult üle minna paari päeva jooksul. Ei soovitata ergutava toimega aineid, nagu kofeiin (kohv, tee, šokolaad, karastusjoogid) ning vältida tuleb vaevusi põhjustavaid piimatooteid. Süüa tuleb tasakaalustatud ja tervislikku toitu ning olla füüsiliselt aktiivne. Loobuda tuleks suitsetamisest, sest see võib põhjustada kõhulahtisust ja kõhuvalu.
Täiendavat infot saab leida interneti terviseportaalidest (näiteks http://www.inimene.ee ), aga kindlasti on vajalik ka pidev jälgimine ja ravi arsti poolt.